SPOTKANIE Z PANIĄ ZOFIĄ GEDE I PANIĄ EWĄ HANC

SPOTKANIE Z PANIĄ ZOFIĄ GEDE I PANIĄ EWĄ HANC

W środę spotkaliśmy się z Panią Zofią Gede – współtwórczynią dawnego zespołu artystycznego „Awista” działającego w Miejskim Domu Kultury w Szczuczynie i z Panią Ewą Hanc – kierowniczką zespołu ludowego „Kłosek” działającego w Zespole Szkół w Niećkowie. Obie Panie pracują też zawodowo w Zespole Szkół w Niećkowie.
Rozmawialiśmy o pieśniach i przyśpiewkach ludowych. Dyskusja dostarczyła nam ciekawych spostrzeżeń… Mianowicie…
Otóż pieśni ludowe są własnością powszechną, gdyż każdy z nas zna takie utwory przynajmniej te najbardziej popularne, które towarzyszyły naszym dziadkom, rodzicom i towarzyszą nam. Śpiewamy je w różnych okolicznościach i podczas różnych świąt.
Każdy z nas jest też swoistym współtwórcą takich utworów gdyż kiedy je śpiewamy bardzo często wprowadzamy w nich zmiany (często w sposób świadomy lub całkowicie niezamierzony). Pieśni i przyśpiewki ludowe są zmienne, bardzo żywe, wyrażają nasze uczucia, obawy ale też są nośnikiem tradycji i historii.
Pani Zofia i Pani Ewa zaprezentowały nam utwory, które wg nich rzadko można już usłyszeć a które są z pewnością mile zaskoczą słuchaczy podczas ich prezentacji przez grupę projektową.
Obie Panie udzieliły nam też kilka rad i wskazówek skąd możemy czerpać wiedzę i materiał o pieśniach ludowych.
Pani Zosiu, Pani Ewo – dziękujemy za spotkanie!Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *