NOC MUZEÓW

NOC MUZEÓW

– Europejska Noc Muzeów  –
impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury w wybranym dniu,
w godzinach nocnych.
Muzeum Pożarnictwa
19-230 Szczuczyn
ul. Nowa 2
tel. 86 262 10 36
/Biblioteka-Centrum Kultury/

Noc Muzeów

Noc Muzeów – Europejska Noc Muzeów  – impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii 
i instytucji kultury w wybranym dniu, w godzinach nocnych.
Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo.

Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. w Paryżu i Amsterdamie.
W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 roku w poznańskim Muzeum Narodowym.

Muzeum Pożarnictwa

Muzeum Pożarnictwa w Szczuczynie powstało z inicjatywy członków OSP, władz miejskich i wojewódzkich w 1982 roku z okazji obchodów 100 lecia istnienia. Znajduje się w dawnym budynku remizy strażackiej pochodzącym sprzed 1892 roku.
Znajduje się tu sprzęt służący dawniej do gaszenia pożarów oraz ratowania mienia m.in.: pompy wodne ręczne, motopompy, wóz rekwizytowy, hełmy, toporki, sztandary, armatura wodna, modele drabin strażackich, instrumenty dęte, fotografie, dokumenty itp.

Historia OSP
Na terenie zaboru rosyjskiego zabudowania mieszkalne jak i rolnicze były wykonane z drewna, kryte przeważnie słomą, gontem, rzadziej zaś dachówką glinianą. Paleniska gospodarcze były dość prymitywne i nieszczelne,
a w połączeniu z nieostrożnością to główne przyczyny powstawania pożarów. W związku z tym mieszkańcy miasta przy poparciu ówczesnych władz Szczuczyna utworzyły Ochotniczą Straż Pożarną, która zaczęła działać z dniem
9 listopada 1882 roku. Pierwszym naczelnikiem został właściciel miejscowej apteki Roman Wilczyński. Oddział składał się z 15 strażaków podzielonych na 3 pododdziały: obsługa sikawek, topornicy, dowożący wodę. Już 10 lat po utworzeniu OSP powstała 7 osobowa orkiestra dęta pod batutą stolarza Juliana Sulewskiego.
Z okazji 25-lecia obchodów powstania straży właścicielka majątku Gubernia Aniela Chojnowska ufundowała sztandar w roku 1907. Straż posiadała własną strażnicę oraz wozownię, wozy rekwizycyjne, pompy wodne, bosaki, prądownice, wiadra oraz hełmy, mundury pasy i toporki.
W roku 1957 wybudowano w czynie społecznym nową remizę strażacką wraz z garażami. Straż otrzymała również nowy sztandar.Swoją działalność OSP prowadzi do dnia dzisiejszego. W dniu 9 listopada 2007 roku obchodzono 125 lecie istnienia, a w 2017 roku – 135. 

FA 2020 05 16 NOC MUZEÓW Muzeum Pożarnictwa w Szczuczynie:

https://youtu.be/jk4t_E9vMzw

Tekst, film i zdjęcia: Andrzej Szabelski, Anna ChmielewskaDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *