JESIENNY KONCERT MŁODZIEŻOWEJ ORKIESTRY OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W SZCZUCZYNIE

JESIENNY KONCERT MŁODZIEŻOWEJ ORKIESTRY OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W SZCZUCZYNIE

W piątkowe popołudnie (25.09.2020r.) w sali konferencyjnej Biblioteki – Centrum Kultury
w Szczuczynie odbył się koncert Młodzieżowej Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie pod batutą Roberta Świderskiego w składzie:

– Amanda Szczesik – saksofon altowy

– Magdalena Tyszka  – saksofon altowy

– Martyna Kowalewska – klarnet

– Mateusz Laszczkowski – saksofon tenorowy

– Paulina Modzelewska – saksofon tenorowy

– Monika Sobolewska – saksofon tenorowy

– Michał Kaliszewski – saksofon tenorowy

– Maciej Płochocki – trąbka

– Julia Klaudia Pawluk – trąbka

– Marcin Sobolewski – trąbka

– Zuzanna Zamojska – trąbka

 pod tytułem „Z walcem przez świat”.

Szczuczyńska Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej jak i sama Ochotnicza Straż Pożarna to ciekawa historia nie tylko jako formacji ale przede wszystkim ludzi.  Pasjonatów muzyki, lokalnych działaczy, zwykłych obywateli naszej gminy…

Orkiestra i Strażacy nadają niepowtarzalną atmosferę państwowym i religijnym uroczystościom oraz imprezom kulturalnym i sportowym, które mają miejsce w gminie Szczuczyn.

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej działającej w Szczuczynie zaczyna się w 1882 roku
a dokładnie 22 listopada 1882 roku. Powstaje z inicjatywy mieszkańców i na prośbę władz miejskich, którą poparł naczelnik powiatu Dymitr Spirydonow. Pierwszym Naczelnikiem OSP został aptekarz Roman Wilczyński. W chwili założenia, organizacja liczyła 15 członków, którzy tworzyli trzy oddziały: toporników, obsługi sikawki, dowożących wodę.

W dniu jubileuszu 10 – lecia istnienia straży naczelnik Wilczewski otrzymał z rąk naczelnika powiatu szczuczyńskiego D. Spirydonowa hełm i toporek (przedmioty te przechowywane pieczołowicie do dnia dzisiejszego przekazywane są jako „insygnia władzy” kolejnym naczelnikom). Straż posiadała w tym czasie swoją 7 – osobową orkiestrę. Kapelmistrzem był Apolinary Sulewski z zawodu stolarz, który uczył grać ze słuchu ponieważ członkowie orkiestry nie znali nut. Straż dysponowała też szopą zwaną wozownią (obecnie Muzeum Pożarnictwa), gdzie odbywały się ćwiczenia i przechowywano sprzęt.

Na początku XX  wieku zaadaptowano ten obiekt na świetlicę, gdzie odbywały się imprezy kulturalne, przedstawienia teatru amatorskiego oraz zabawy ludowe organizowane zarówno przez strażaków, jak
i społeczeństwo. W przyległym ogrodzie spacerowym w niedziele i święta koncerty dawała orkiestra strażacka, która w swym repertuarze miała głównie kompozycje polskie.

Kolejne lata to ciągły i prężny rozwój Orkiestry i Straży biorąc pod uwagę zarówno stan osobowy jak i sprzęt. 50 lat od założenia Ochotnicza Straż Pożarna w Szczuczynie liczy 32 członków w tym 18 muzyków orkiestry.

Ochotnicza Straż Pożarna w Szczuczynie aktywnie uczestniczyła w walkach o odzyskanie niepodległości. Wieloletnia wojna uszczupliła skład osobowy szczuczyńskiej straży, która 11 listopada 1918 roku liczyła tylko 20 członków

„Mimo to bez żadnego oręża [jak podaje źródło] ten skromny poczet pod wodzą naczelnika, druha
ś.p. Zygmunta Bagińskiego, śmiałą postawą zmusił komendę żandarmów do oddania broni, a z tym zdobytym orężem rozbroił całą placówkę wojskową, zdobywając w ten sposób 60 karabinów, wozy, amunicję, konie, bryczki itd. Po ustanowieniu warty obywatelskiej Straż udała się do sąsiednich wiosek, gdzie również dokonała rozbrojenia, zdobywając plon obfity (…)”.

Straż szczuczyńska cieszyła się wielkim szacunkiem mieszkańców. Gasiła pożary nie tylko
w mieście, ale wyjeżdżała też do pożarów w dalszej okolicy. Do historii przeszła akcja gaszenia pożaru w Kolnie w 1932 roku, do którego strażacy dojechali wozem konnym i uczestniczyli w akcji przez
3 dni.

We wrześniu 1939 roku członkowie OSP pełnili całodobowe dyżury na ulicach miasta, niosąc pomoc w likwidacji pożarów i ochraniając zagrożone mienie. Pomagali też przy usuwaniu gruzów miasta.

Historia OSP Szczuczyn jest bardzo bogata a przytoczone fakty to tylko drobny ułamek z jej chlubnych kart. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Biblioteki -Centrum Kultury
w Szczuczynie. Na naszych półkach znajdziecie liczne pozycje książkowe, które jeszcze szerzej opowiedzą Wam historię tej jednostki.

Piątkowy koncert Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie to tylko początek… Początek cyklu koncertów podczas których będą mieli Państwo okazję przekonać się
o niezwykłym talencie strażackich muzyków. O przyszłych koncertach będziemy Państwa informować mając nadzieję, że znajdziecie chwilę aby udać się w muzyczne podróże, zaskakujące, różnorodne, wzruszające, refleksyjne, rozweselające i odprężające.

Więcej o historii OSP Szczuczyn znajdziecie Państwo m.in. w książce „Dzieje miasta i gminy Szczuczyn” autorstwa Janusza Siemiona – dyrektora Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie
a także na stronie: https://osa.archiwa.org/zbiory/PL_2028_004

Andrzej Kosmowski

Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *