AKCJA ŻONKILE – 79 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

AKCJA ŻONKILE – 79 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

”(…) dla nas było to niezrozumiałe i czuliśmy, że jesteśmy w zapomnieniu. W zapomnieniu…

Że świat nie widzi tego, nie ci tylko państwo z drugiej stronie muru…ale cały świat nie widzi tego… wiedzieliśmy bardzo dobrze, że ten cały świat wie o tym…ale nawet nie kichnął.”

Marek Edelman
jeden z dowódców powstania w getcie warszawskim

Ostre i pełne żalu słowa Marka Edelmana oddają w prosty sposób emocje ludzi, którzy walczyli w powstaniu w getcie warszawskim. Była to walka z góry skazana na porażkę w sensie militarnym. Jednakże była to walka zwycięska dla ludzi dla których honor i poczucie godności było wszystkim co mieli.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. O tym wydarzeniu ma przypominać akcja „Żonkile” zorganizowana już po raz dziesiąty przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie już po raz siódmy przyłączyła się do obchodów tego wydarzenia.

W tegorocznej akcji „Żonkile” wzięli udział uczniowie klasy VI „a” wraz z opiekunem p. Jackiem Kowalewskim ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego
w Szczuczynie. Młodym słuchaczom wyjaśniliśmy skąd wzięła się nazwa akcji, przybliżyliśmy historię powstania w getcie warszawskim oraz zaprosiliśmy do obejrzenia filmowych relacji świadków ówczesnych tragicznych dni, którzy przeżyli powstanie w getcie warszawskim:
p. Haliny Aszkenazy – Engelhardt, p. Krystyny Budnickiej, p. Symcha Rotema.

Wspólnie też zapaliliśmy światełka pamięci i złożyliśmy kwiaty pod tablicą z epitafijna inskrypcją (na ulicy Kościelnej):

 „Tym, którzy poświęcili swoje życie i zdrowie dla wolnej, niepodległej oraz suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, hołd składają mieszkańcy miasta i gminy Szczuczyn.”

Andrzej Kosmowski

BCK SZCZUCZYN



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *