KRONIKA MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W SZCZUCZYNIE

KRONIKA MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W SZCZUCZYNIE

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczuczynie założona została w 1945 roku przez Bolesława Waltera. Pracował on w niej do 1952 r. kiedy to funkcję bibliotekarza przejęła Pelagia Enik. Są to pierwsze wpisy zapisane w „Księdze Pamiątkowej” tej instytucji.
Księgę kończy wpis ze spotkania z jednym z pomysłodawców i scenarzystów słuchowiska radiowego „Matysiakowie – Władysławem Żesławskim /25.V.1915 – 30.III.1983/ które odbyło się w dniu 20 lutego 1978 r. Księga Pamiątkowa udostępniona jest w formie elektronicznej na stronie:
– Otwartego Systemu Archiwizacji: https://zbioryspoleczne.pl/jednostki/PL_2028_01_03_001
– oraz w Bibliotece Centrum Kultury w Szczuczynie w formie cyfrowej i oryginał.
„Księga Pamiątkowa” – kronika dokumentuje najważniejsze wydarzenia z historii i pracy biblioteki, zawiera zdjęcia, opis wydarzeń i spotkań oraz pamiątkowe wpisy. Kronika jest zapisem ciekawych wydarzeń kulturalno – oświatowych, związanych z terenem szczuczyńskim, w które zaangażowana była szczuczyńska książnica od momentu jej utworzenia.
Kronika była prowadzona „lepiej lub gorzej”, w zależności od zapału i inwencji bibliotekarek. Niektóre informacje i cytaty z kroniki mogą budzić zdziwienie swoim nieistotnym znaczeniem z dzisiejszego punktu widzenia, ale świadczą o sprawach i wydarzeniach ważnych w tamtym czasie dla czytelników i pracowników biblioteki, a także dla mieszkańców Szczuczyna.
Niedoskonałość zapisów i brak niejednokrotnie udokumentowanej daty wydarzenia wystawiają Księdze średni stopień wartości merytorycznej i historycznej. Wstępują braki w postaci uzupełnionych wpisów, niezapisane kartki i braki – usunięte fotografie. Wpisy bywają nieestetyczne i niedbałe.
Księga jest formatu 285 x 205 mm i zawiera 140 kartek zapisanych jednostronnie w tym niezapisanych 16.

 Tekst i opracowanie: Andrzej Szabelski/Anna Chmielewska

            



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *