„Mirabelka – świadek warszawskiej historii”

„Mirabelka – świadek warszawskiej historii”

„(…) tego, że trzeba pomagać potrzebującym nauczyłam się w domu rodzinnym.
Dlatego nie jestem żadną bohaterką.”

Irena Sendlerowa

W dniu dzisiejszym odwiedzili nas uczniowie klasy 2 „a” i 2 „b” ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Szczuczynie wraz z paniami Teresą Galińską  i Ewą Witanowską. Naszych gości zabraliśmy w niezwykłą podróż…

W podróż śladami Mirabelki, która rosła w Warszawie w okresie wojennym i była świadkiem okrucieństwa, cierpienia, heroizmu, przyjaźni, miłości i poświęcenia. Historię drzewka przybliżyła zebranym pani Krystyna Rosłoniewska. Drzewko słyszało historie o niezwykłych ludziach jak chociażby o Mordechaju Anielewiczu czy Irenie Sendlerowej, którzy życie bliźnich stawiali ponad swoje a o których opowiedzieli Anna Akus – Szklarzewska, Marlena Stocka i Anna Wojsław.

Uczniowie mieli okazję obejrzeć materiał filmowy ukazujący Warszawę w okresie wojennym
(z materiałów Filmoteki Narodowej). Przekonali się też, że o wolność i niepodległość Polski walczyły osoby będące w ich wieku a sama walka nie musiał mieć charakteru militarnego. Przenoszenie rozkazów, depesz czy lekarstw  pod ostrzałem artyleryjskim czy karabinowym, wymagało od młodych ludzi niezwykłej odwagi i hartu ducha.

Mirabelka powróciła do wolnej i niepodległej Polski w postaci pestki i została ponownie posadzona a tym samym historia zatoczyła koło. W tym roku gdy mija sto lat odkąd Polska jest wolna, wspólnie z naszymi gośćmi posadziliśmy Mirabelkę. Taką naszą, szczuczyńską, która będzie obserwować jak rosną, pracują i rozwijają się obecne i przyszłe pokolenia.

Na zakończenie uczniowie obejrzeli wystawę „Józef Piłsudski. Od zesłańca do Marszałka”, którą gościmy w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie od początku września.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży pt.: „Mirabelka – świadek historii” przeprowadzane 
w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie w ramach ogólnopolskiej akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” organizowanej przez Lustro Biblioteki i wydawnictwo Zielona Sowa wpisują się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Andrzej Kosmowski



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *