ANNA OKULEWICZ I TOMIK POEZJI „ZA SZYBĄ”

ANNA OKULEWICZ I TOMIK POEZJI „ZA SZYBĄ”

 

W 2017r. w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie odbyły się „Zaduszki Literackie” pod hasłem „Spotkanie z młodymi poetami” w których wzięła udział m.in. Anna Okulewicz. Właśnie wtedy złożyła obietnicę, że jak tylko wyda swój tomik poezji ponownie odwiedzi szczuczyńską bibliotekę. Dotrzymała słowa. W sobotnie popołudnie 17.11.2018r. odbyło się spotkanie autorskie z Anną Okulewicz. Mateusz Laszczkowski akordeonista z zespołu „Szczuczyniacy” zadbał o oprawę muzyczną spotkania.

Ania opowiadała o pierwszym wierszu, który napisała w wieku 12 lat na lekcji języka polskiego, gdzie temat lekcji poświęcony był poezji. Opowiadała o ważnym momencie w jej życiu kiedy to w wieku 16 lat postanowiła, że będzie pisać, że zostanie poetką. Z sentymentem i uśmiechem na ustach wspomina pierwszy wiersz, który wziął udział w  „Poetyckim praniu” czy konkurs „Szczęśliwy kto kocha”. Kolejne lata to następne konkursy i sukcesy. W 2015r. otrzymała wyróżnienie w konkursie „Strachy są wszędzie” zorganizowanym przez Wojewódzką Publiczną Bibliotekę w Gdańsku. Uczestniczy w warsztatach poetyckich w Bibliotece Oliwskiej w Gdańsku. Zaprezentowała swoją twórczość na „Poezjach i herezjach” w Krakowie.

Jak sama mówi poezja jest dla niej swoistym katharsis. Oprócz pisania fascynuje ją literatura, muzyka i fotografia. Stąd też czerpie inspiracje. Najświeższym sukcesem Anny Okulewicz jest wydanie tomiku wierszy „Za szybą”, który jest też jednocześnie nagrodą II edycji Konkursu Jednego Wiersza przy okazji Drugiej Nocnej Odsłony KryWaj i Ogólnopolskiej Szuflady Literackiej w Koszalinie. Podczas spotkania w Szczuczynie zebrani wysłuchali kilkunastu wierszy z najnowszego tomiku  Anny, które przeczytała Nikola Szwalgin – z zespołu „Mali Szczuczyniacy”.

Debiutancki tomik zadedykowała przyjaciółce Elisabeth Dudzie: „Z dedykacją dla Ciebie, Elisabeth… Dziękuję, że jesteś moim światełkiem w tunelu, bo kiedyś miałam marzenia, a dzięki Tobie nauczyłam się je realizować…”, z którą łączą ją więzy przyjaźni, które są niezwykle cenne dla poetki.

Anna deklaruje swoje przywiązanie do rodzinnych stron. Z domem wiąże m.in. zapach maciejek. Radość sprawia jej pisanie. Deklaruje, że będzie pisać dalej a gdy pytana jest o kolejne tomiki – uśmiecha się nieśmiało i odpowiada: „Zobaczymy… Czemu by nie…”.

                „Za szybą” Anny Okulewicz to zbiór wierszy pełen emocji, bardzo różnych emocji… opisanych prostym i przystępnym językiem… Trzeba przeczytać i przekonać się o tym, że Anna Okulewicz posiada niezwykły talent – przelewa uczucia na papier tak po prostu… w sposób autentyczny, pozbawiony patosu a jednocześnie zawierającym w sobie uniwersalne wartości  ludzkie.

Życzymy Annie dalszych sukcesów. Połamania pióra przy następnych tomikach i prosimy: „Pisz Aniu…” .

Andrzej Kosmowski

BCK SzczuczynDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *