UTRACONE PRZEDWOJENNE MAŁE OJCZYZNY
Fundacja Ośrodka KARTA
Jest niezależną organizacją pozarządową. Odkrywa, chroni i upowszechnia historię widzianą z perspektywy jednostki. Robi to w taki sposób, że przeszłość staje się źródłem zrozumienia, buduje wspólnotę obywatelską, wspiera pojednanie i tak naprawia przeszłość.
Fundacja prowadzimy:
– działalność archiwalną;
– wydawniczą i wystawienniczą;
– działalność na rzecz archiwistyki społecznej;
– działalność edukacyjną.
Przed wrześniem 1939 roku Polska była szóstym pod względem wielkości i liczby ludności krajem Europy. W ciągu dwóch dekad niepodległej państwowości odniosła pewne sukcesy, ale nie oparła się kryzysowi gospodarczemu, napięciom politycznym i społecznym. Była krajem wielkich inwestycji, jak budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego czy portu w Gdyni, ale przede wszystkim — krajem rolniczym, w którym przeważały niedochodowe gospodarstwa małorolne. Na wsiach i w małych miasteczkach mieszkało 3/4 obywateli. Mimo postępu i wdrażania innowacji, jak motoryzacja i elektryfikacja, pod koniec 1938 roku na 1000 mieszkańców przypadał tylko 1 samochód, a prąd docierał jedynie do 3% wsi i 2% wiejskich gospodarstw. Ten świat bywał daleki od ideału, ale zaczął ulegać mitologizacji — już po wybuchu II wojny, a tym bardziej z perspektywy pełnego niedoborów PRL. Często pożółkłe odbitki fotografii, które przetrwały w kronikach szkół, zakładów pracy czy stowarzyszeń, ale przede wszystkim w rodzinnych albumach, w szufladach i na strychach osób prywatnych, pozwalają dziś odtworzyć fragmenty prawdy o przedwojennej rzeczywistości. Tysiące zdjęć doczekały się digitalizacji i upublicznienia za sprawą Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej, zainicjowanych przez Ośrodek KARTA i działających przy bibliotekach miejskich i gminnych oraz instytucjach kultury w całym kraju. Zachowane fotografie i osnute wokół nich wspomnienia pokazują nam niezwykłą wartość lokalnej historii. Kształtują naszą pamięć. Przywołują to, co zdawało się bezpowrotnie utracone.
za: https://karta.org.pl
Ośrodek Karta przygotował wystawę ph. „UTRACONE PRZEDWOJENNE MAŁE OJCZYZNY”. Jej wersję cyfrowa można oglądać na stronach fundacji pod linkiem: https://karta.org.pl/sites/default/files/uploads/utracone_wystawa_karta_1.pdf
W niniejszej wystawie wyeksponowano również trzy fotografie ze zbiorów BCK w Szczuczynie. Wystawę na którą już dzisiaj zapraszamy do obejrzenia Biblioteka –Centrum Kultury w Szczuczynie będzie gościła na początku 2020 roku.