Akcja Żonkile w BCK w Szczuczynie – online

Akcja Żonkile w BCK w Szczuczynie – online

”(…) dla nas było to niezrozumiałe i czuliśmy, że jesteśmy w zapomnieniu. W zapomnieniu… Że świat nie widzi tego, nie ci tylko państwo z drugiej stronie muru…ale cały świat nie widzi tego…wiedzieliśmy bardzo dobrze, że ten cały świat wie o tym…ale nawet nie kichnął.”

Marek Edelman

jeden z dowódców powstania w getcie warszawskim

Ostre i pełne żalu słowa Marka Edelmana oddają w prosty sposób emocje ludzi, którzy walczyli w powstaniu
w getcie warszawskim. Była to walka z góry skazana na porażkę w sensie militarnym. Jednakże była to walka zwycięska dla ludzi dla których honor i poczucie godności było wszystkim co mieli.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. O tym wydarzeniu ma przypominać akcja „Żonkile” zorganizowana już po raz ósmy przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie już po raz piąty przyłącza się do obchodów tego wydarzenia.

W tym roku przenosimy akcję do internetu i mamy do każdego z Was mamy prośbę:

#zostańwdomu i pokaż w mediach społecznościowych, że #ŁączyNasPamięć!

Jedną z form uczestnictwa w akcji Żonkile jest dodanie nakładki na zdjęcie profilowe. Zrób to już dziś i dołącz do wirtualnej sieci pamięci (link do nakładki facebookowej: https://bit.ly/2wLhL0o).

Możecie również wykonać papierowe  żonkile, które są symbolem akcji.

Dlaczego? Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej,Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia (zm. 02.10.2009r.) w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Tutaj znajdziecie link do szablonu żonkila: https://www.polin.pl/pl/zonkile i filmik instruktażowy: https://youtu.be/8R9QbajMHks

Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie wspólnie z Muzeum POLIN zaprasza do obejrzenia filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”, który opublikowany zostanie na naszym Facebooku 19.04.2020r. (niedziela) o godzinie:10:00.

Tego samego dnia w ramach obchodów rocznicy powstania w getcie warszawskim zapraszamy do wysłuchania wykład Profesora Jacka Leociaka o oporze cywilnym w getcie warszawskim (godzina 10.30) oraz na wirtualny spacer śladami getta z Beatą Chomątowską (godzina 15:30) – wymienione wydarzenia będzie można obejrzeć na Facebooku Muzeum POLIN i Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie:

https://www.facebook.com/polinmuseum
https://www.facebook.com/Biblioteka-Centrum-Kultury-w-Szczuczynie-624654161005925/

Andrzej Kosmowski

BCK SZCZUCZYN



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *