40 urodziny MISIA – WIERSZOWNISIA
40 urodziny MISIA – WIERSZOWNISIA
Pierwszy konkurs recytatorski o nagrodę „Misia – Wierszownisia” odbył się 5 kwietnia 1979 roku. Konkurs został zorganizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Szczuczynie. Pomysłodawczynią konkursu była Dyrektor MGOK Barbara Paszkowska.
Konkurs odbył się w dwóch grupach wiekowych: przedszkolnej do 7 lat i szkolnej 7-9 lat. Konkurs oceniało jury w składzie:
– Lucyna Sieczkowska – nauczycielka przedszkola – przewodniczący;
– Maria Orłowska – nauczycielka Zbiorczej Szkoły Gminnej;
– Barbara Paszkowska – dyrektor MGOK;
– Kazimierz Kalinowski – przewodniczący Społecznej Rady Programowej.
W grupie przedszkolnej uczestniczyło 9 osób, a komisja przyznała pierwsze miejsce Basi Karwowskiej. W grupie szkolnej startowało 3 uczestników, a zwyciężyła Ewa Orłowska.
Wszystkie dzieci otrzymały zabawki ufundowane przez Spółdzielnię Wyrobów Zabawkarskich „Łoś”.
II konkurs odbył się dwa lata później w 1981 roku. W grupie przedszkolnej udział wzięło 9 dzieci a zwyciężyli: Agnieszka Krajewska, Krystyna Grabowska i Arkadiusz Karwowski. W 13 – osobowej grupie szkolnej najlepszymi okazali się: Alicja Bagińska, Ewa Łaguna, Grażyna Galińska.
III Konkurs Recytatorski „Misia – Wierszownisia” zgromadził 20 małych recytatorów. W kategorii przedszkolaków komisja przyznała miejsca:
1. Agnieszce Zamojskiej
2. Arturowi Piwowarskiemu
3. Arkowi Karwowskiemu
a w kategorii szkół podstawowych:
1. Agnieszce Łaguna i Irenie Trojanowskiej
2. Iwonie Chodnickiej i Bożenie Filipkowskiej
3. Pawłowi Sielawa.
Od 1983 roku konkurs odbywał się corocznie łącznie z Konkursem Piosenki Dziecięcej. Biorąc pod uwagę wzrastającą z roku na rok liczbę uczestników,
w latach 90-tych ub. wieku konkursy ponownie rozdzielono w czasie.
W przeciągu 39 konkursów (do roku 2019) uczestniczyło w nich kilkaset dzieci. Ich występy dostarczały wiele emocji dzieciom, rodzicom, opiekunom i wychowawcom. Wiele osób obecnie już dorosłych z rozrzewnieniem wspomina swój udział i dopinguje własne dzieci uczestniczące aktualnie w konkursach.
Z chwila połączenia MDK i BPMiG w roku 2017 organizatorem konkursu jest nowopowstała placówka BCK. Zwycięzca XXXVIII Konkursu Recytatorskiego o nagrodę Misia-Wierszownisia Hubert Chmielewski reprezentował BCK w Finale Wojewódzkiego Konkursu recytatorskiego „O Złotą Różdżkę Dobrej Wróżki” zdobywając wyróżnienie.
Konkurs organizowany corocznie w kwietniu wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Uczestniczą w nim dzieci z Państwowego Przedszkola oraz Szkół Podstawowych w Szczuczynie i Niedźwiadnej. Dzieci są świetnie przygotowane przez nauczycieli, wychowawców i rodziców.
Wszystkie uczestniczące w konkursie dzieci otrzymują nagrody i upominki: pluszowe misie, zabawki, słodycze i dyplomy.
Organizatorem 39-ciu konkursów była główny instruktor BCK Barbara Paszkowska.
W br. przypada 40-ty jubileuszowy konkurs Misia-Wierszownisia. Niestety panująca pandemia koronawirusa sprawiła, że konkurs został przełożony na rok 2021.
Tekst: Andrzej Szabelski – BCK
Zdjęcia skany: kroniki MGOK, MDK i BCK