1 Maja
Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy popularnie zwany 1 Maja jest międzynarodowym świętem klasy robotniczej obchodzonym od 1890 r. Upamiętnia wydarzenia majowe 1886 r. w Chicago w USA; strajku na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy w całym kraju. Pokojowa demonstracja przy interwencji policji przerodziła się w walkę w wyniku której zginął jeden policjant a kilkunastu zostało rannych. Policja otworzyli ogień do demonstrantów, zginęło wiele osób.
W trakcie procesu skazano na śmierć 7 działaczy związkowych.
II Międzynarodówka w trzy lata (1889 r.) po tragicznych wydarzeniach uznała dzień 1 maja Świętem Pracy, doceniając oddanie dla sprawy licznych ofiar, przedstawicieli ruchu robotniczego.
W USA Święto Pracy obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września.
W Polsce będącej pod zaborami majowe święto obchodzono od 1890 r. Organizatorami byli działacze II Proletariatu. Masowe pochody przekształcały się w starcia z policją i wojskiem oraz bojówkami nacjonalistycznymi .
Kwestię ustanowienia 1 maja dniem wolnym od pracy omawiano w Sejmie Ustawodawczym już w roku 1919. Jednak dopiero od 1950 r. dzień ten jest świętem państwowym i wolnym od pracy. W okresie PRL-u organizowano pochody pierwszomajowe w których uczestnictwo uczniów i pracowników zakładów pracy było obowiązkowe. W tych dniach organizowano festyny, zabawy ludowe, kiermasze.
W latach 80-tych nielegalne demonstracje będące w opozycji do obchodów państwowych organizowała podziemna Solidarność.
Obecnie Międzynarodowe Święto Pracy ma charakter wielonurtowy. Demonstracjom towarzyszą pikniki, kiermasze, konferencje, koncerty.
W kościele katolickim 1 maja obchodzone jest jako wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. Święto to wprowadził do kalendarza liturgicznego papież Pius XII w 1955 r. jako alternatywę laickiego Święta Pracy.
1 Maja w Szczuczynie -foto zbiory BCK