Miesiąc Języka Ojczystego
którego organizatorami byli: Publiczne Gimnazjum im. Stanisława Antoniego Szczuki oraz Biblioteka-Centrum Kultury w Szczuczynie – to wydarzenie obejmujące okres od 21.02. do 21.03.2018 roku. W programie znalazły się:
1. I Szczuczyńskie Dyktando.
2. Konkurs plastyczny na reklamę Szczuczyna skierowany do uczniów szkół podstawowych.
3. Konkurs literacki na wiersz/piosenkę promującą Szczuczyn skierowany do uczniów gimnazjum.
4. Konkurs literacki – komentarz do dowolnego wydarzenia kulturalnego, społecznego, sportowego związanego z życiem Szczuczyna – skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
5. Konkurs recytatorski pod hasłem „Dar Niepodległości”.
Cykl wydarzeń rozpoczęto 23 marca 2018 r. kiedy to odbyło się I Szczuczyńskie Dyktando. W dyktandzie udział wzięło 20 trzyosobowych zespołów w kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne oraz kategoria otwarta. Przed przystąpieniem do konkursowej rywalizacji uczestnicy obejrzeli i wysłuchali żartów językowych w interpretacji uczniów klasy II B gimnazjum. Po dyktandzie obejrzeli inscenizację wiersza Juliana Tuwima „Rzepka” przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej w Niedźwiadnej.
Po ocenie prac I Szczuczyńskiego Dyktanda komisja przyznała w kategorii:
Szkół Podstawowych:
I miejsce i tytuł Szczuczyński Mistrz Ortografii: Natalii Bogdan, Julicie Żebrowskiej, Konstancji Białous i Oldze Koniecko.
Wyróżniono: Klaudię Borys, Klaudię Malinowską, Weronikę Wojtowicz, Kacpra Zarzeckiego, Kamila Perzanowskiego, Magdalenę Gutowską, Ewę Jarząbek i Julię Wesołowską.
Gimnazjum:
I miejsce i tytuł Szczuczyński Mistrz Ortografii: Karolinie Łepkowskiej, Amelii Kowalewskiej, Ewie Ekstowicz, Mateuszowi Gutowskiemu, Julii Motyckiej i Klaudii Niebrzydowskiej.
Wyróżniono: Katarzynę Samełko, Natalię Niedźwiedzką, Marcina Skrodzkiego, Julię Chrostowską, Katarzynę Krystowczyk, Julię Witkowską, Wiktorię Kuczyńską, Martynę Makuszewską i Agnieszkę Dzięgielewską.
Szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce i tytuł Szczuczyński Mistrz Ortografii: Patrycji Trojanowskiej, Patrycji Wołkowskiej, Marcie Syłakowskiej, Patrykowi Dąbrowskiemu, Marcinowi Domaradzkiemu i Markowi Zielińskiemu.
W kategoria otwartej:
I miejsce i tytuł Szczuczyński Mistrz Ortografii: Andrzejowi Kosmowskiemu, Emilii Nagel, Karolinie Kraujutowicz.
Wyróżniono: Łukasza Kowalskiego, Martę Łynko i Annę Jagusz.W konkursie plastycznym ph. „Mieszkam w mieście i gminie Szczuczyn” I miejsce ex aequo przyznano – Ewie Jarząbek i Lenie Galińskiej. Wyróżniono prace: Juli Wesołowskiej i Bartosza Okulewicza. W konkursie poetyckim promującym miasto i gminę Szczuczyn I miejsce ex aequo przyznano za wiersze autorstwa Agnieszki Dzięgielewskiej i Pawła Chrostowskiego oraz wyróżniono wiersze: Wiktorii Kuczyńskiej i Mateusza Mierzejewskiego.
Konkurs recytatorski podsumowujący Miesiąc Języka Ojczystego odbył się pod hasłem „Dar Niepodległości”. Po wysłuchaniu uczestników komisja przyznała w kategorii:
Klas przedszkolnych:
I miejsce Paulinie Dzięgielewskiej oraz wyróżnienie Agacie Laszczkowskiej.
Klas I-III:
I miejsce ex aequo Mai Januszewskiej i Gabrielowi Ornowskiemu. Wyróżnienie: Hubertowi Chmielewskiemu i Darii Biedrzyckiej.
Klas IV- VI:
I miejsce ex aequo Natalii Nagel i Klaudii Borys oraz wyróżnienie Natalii Kozikowskiej.
Klas VII i gimnazjum:
I miejsce ex aequo Julicie Żebrowskiej i Weronice Polińskiej. Wyróżnienie Oldze Koniecko.
Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe, dyplomy, medale oraz upominki ufundowane przez Joannę Mioduszewską, Marka Niebrzydowskiego, Roberta Skrodzkiego, PG w Szczuczynie oraz BCK w Szczuczynie.
W realizację Miesiąca Języka Ojczystego zaangażowało się wiele osób – kadra pedagogiczna i uczniowie: PG w Szczuczynie, SP w Niedźwiadnej, SP w Szczuczynie, ZS w Niećkowie i ZS w Szczuczynie, pracownicy BCK w Szczuczynie. Za co serdecznie dziękujemy.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Szabelski – BCK Szczuczyn