Wirtualnie Zakręceni

Wirtualnie Zakręceni

#WZ3K Wirtualnie Zakręceni w bibliotece

W br. Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie uzyskała dofinansowanie w kwocie 25800 zł na realizację młodzieżowego projektu „Wirtualnie Zakręceni – Koderski Klub Kreatywności” w ramach Konkursu Duże Granty Programu Równać Szanse. Spośród 161 zgłoszeń z całej Polski decyzją Komisji Ekspertów znaleźliśmy się w gronie 28 organizacji, którym przyznano dotację.

Projekt zakłada stworzenie Koderskiego Klubu Kreatywności, który miałby swoją siedzibę w obecnej sali komputerowej. Będzie to miejsce spotkań miłośników nowoczesnych technologii, Wirtualnej Rzeczywistości i kreatywnego spędzania czasu.

Od września rozpoczęły się działania projektowe. Młodzi ludzie ogłosili zbiórkę na zakup farb  i akcesorii malarskich, którą w bardzo dużym stopniu wsparł Urząd Miejski w Szczuczynie na czele z Panem Arturem Kuczyńskim – burmistrzem Szczuczyna, Bank Spółdzielczy w Szczuczynie z Państwem Marią i Mirosławem Rainko na czele i „MAK” Stacja Paliw w Szczuczynie Pana Rafała Makuszewskiego, „ROL-BUD” w Szczuczynie Państwa Elżbiety i Jerzego Jaczyńskich. Zbiórkę wsparły też osoby indywidualne: Pani Jadwiga Jolanta Budzińska, Pani Elżbieta Snarska, Pani Emilia Fadrowska, Pani Dorota Cecylia Łaguna, Pan Henryk Augustowski, Pan Adam Jóźwik, Pan Czesłąw Niebrzydowski, Pan Tadeusz Kozikowski, Pan Jacek Wesołowski, Pan Tadeusz Karaś.

W październiku po zakończeniu zbiórki i zakupie niezbędnych  farb i materiałów w sali komputerowej w BCK w Szczuczynie ruszyły prace malarskie na które złożyło się wiele czynności: przygotowanie sali do prac (wyniesienie mebli, zabezpieczenie taśmami i folią podłogi, lamp, parapetów, poręczy), usunięcie zniszczonych w wyniku działania wilgoci powierzchni na ścianach w niektórych punktach sali, przetarcie ścian i potraktowanie ich środkiem gruntującym, uzupełnienie ubytków i częściowe położenie świeżej warstwy szpachli gipsowej na części powierzchni ścian, ponowne przetarcie ścian, właściwe prace malarskie.

Ze środków dotacji zakupiliśmy m.in. dwa zestawy gogli VR Oculus Quest 2, pięć zestawów mini drukarek 3D, zestawy animacyjne (cztery zestawy klocków lego, trzy zestawy kreatywnych konstrukcji). Plany zakupowe przewidują doposażenie Sali w zestaw nagłośnienia, zestaw puf XXL, zestawy mikrofonów i słuchawek, pamięci przenośnych. Dodatkowo na wyposażenie Klubu składać się będzie zestaw bibliotecznych laptopów (6 sztuk)  z dostępem do Internetu.

7 grudnia br. gościliśmy Pana Artura Łęgę – doradcę strategicznego z Fundacji Civis Polonus realizatora Programu Równać Szanse. Zyskaliśmy klika cennych wskazówek dotyczących realizowanego w bibliotece projektu, które z pewnością wprowadzimy w życie. Podyskutowaliśmy też o zrealizowanych do tej pory działaniach projektowych.

Otwarcie siedziby Koderskiego Klubu Kreatywności w szczuczyńskiej bibliotece planowane jest na początku przyszłego roku. Będzie to jednocześnie inauguracja cyklu spotkań animacyjno – koderskich na które składać się będą różne warsztaty, konkursy, zawody i turnieje, dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, które poprowadzi projektowa młodzież.

Program Równać Szanse jest programem Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Civis Polonus.

Andrzej Kosmowski / koordynator projektu / BCK w Szczuczynie



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *