LEŚNE SKRZATY
“Możesz pokonać prawie każdy strach, jeśli tylko zdecydujesz się to zrobić. Pamiętaj, że strach nie istnieje nigdzie poza umysłem.”
– Dale Carnegie
W styczniu br. Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie uzyskała dofinansowanie w kwocie 12000 zł na realizację projektu „Natura bez tajemnic – survivalowe eskapady młodych” w ramach Konkursu Małe Granty Programu Równać Szanse.
Grupa młodzieży Leśne Skrzaty Równać Szanse rozpoczęła swoją przygodę z survivalem. Krok po kroku, działania projektowe nabierały rozpędu i tak…
… 10.01.2024r. odbyło się pierwsze spotkanie projektowe całej grupy, na nowo otwartej Wirtualnej Strzelnicy w Szczuczynie. Między instruktażem i poszczególnymi wyzwaniami strzelniczymi Leśne Skrzaty Równać Szanse omówili wiele szczegółów na temat: nazwy grupy, opracowania loga, podział innych ważnych zadań jak promocja czy zakupy itp.
…kilka dni później Leśne Skrzaty zakupili sprzęt niezbędny do działań projektowych, m.in. namioty i zestawy survivalowe
…w lutym br. mając na uwadze swoje bezpieczeństwo Leśne Skrzaty Równać Szanse spotkali się z Panem Hubertem Dąbkowskim – strażakiem ratownikiem z OSP Szczuczyn, który dostarczył im wiedzę popartą praktyką w zakresie udzielenia pierwszej pomocy, złamań, skaleczeń, oparzeń, zakładania opatrunków. Pan Hubert bardzo ciekawie o wszystkim opowiadał, prezentował i odpowiadał na wszelkie pytania.
…kilka dni później Leśne Skrzaty Równać Szanse spotkali się z Panem Leszkiem Maciejewskim, żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej na warsztatach z wiedzy o lesie. Pan Leszek zaprezentował przydatny ekwipunek do wypraw leśnych, pozytywnie ocenił zakupione projektowe zestawy survivalowe, podrzucił informacje o przydatnych aplikacjach do wykorzystania w terenie, zaprezentował kilka trików dotyczących rozpalania ogniska, udzielił rad i wskazówek dotyczących ubioru na wyprawy, szykowania miejsca na obozowisko w terenie. Podzielił się opowieściami z życia wziętymi, dotyczącymi bezpiecznego obozowania w plenerze. Przećwiczono też maskowanie.
…kilka dni później Leśne Skrzaty Równać Szanse spotkali się z Panią Żanetą Łebkowską na warsztatach z teorii o survivalu. Dzięki życzliwości Dyrekcji Zespołu Szkół w Niećkowie – internat szkolny był bazą warsztatową i wypadową grupy projektowej.
Po warsztatach Leśne Skrzaty Równać Szanse udali się w pobliskie las. Ich zadaniem ( z podziałem na grupy) było znalezienie w lesie idealnego miejsca na szałas i ognisko, budowa szałasu, wyznaczenie miejsc sanitarnych. Każda z grup poradziła sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Wieczorem przyszedł czas na wspólną kolację, odpoczynek i integrację w internacie.
…w marcu Leśne Skrzaty odwiedzili Pana Artura Kuczyńskiego Burmistrza Szczuczyna oraz Pana Mirosława Rainko Prezesa Banku Spółdzielczego w Szczuczynie, którzy oprócz wsparcia finansowego udzielili grupie kilka cennych rad i wskazówek dotyczących finansów jak i planów na przyszłe działania projektowe.
…w marcu Leśne Skrzaty Równać Szanse zorganizowali też wieczór survivalowy dla dzieci i młodzieży na Hali Sportowej w Szczuczynie! Były dzikie tańce i tory przeszkód . Nie zabrakło ogniska i kiełbasek. Wszyscy zgodzili się, że każdy uczestnik poradził sobie na 6 i przeżyłby survival. Gdy już uczestnicy się rozeszli, grupa Leśnych Skrzatów, została na noc na hali i omówiła kilka ważnych tematów projektowych…
Wiosna nadchodzi dużymi krokami!
To czas kiedy Leśne Skrzaty Równać Szanse wyruszą w plener!
Program Równać Szanse jest programem Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanych przez Fundację Civis Polonus.
Z survivalowym pozdrowieniem,
Andrzej Kosmowski – koordynator projektu wraz z Julią Łaguną, Julią Saniewską, Joanną Skrodzką, Piotrem Danowskim, Łukaszem Pogorzelskim, Piotrem Randzio, Tomaszem Gałeckim, Danielem Piaseckim, Damianem Piaseckim, Natanielem Ornowskim, Dawidem Łopuszyńskim, Patrykiem Danowskim, Szymonem Załuska.