„LUDZIE STĄD, czyli historia wokół nas”

„LUDZIE STĄD, czyli historia wokół nas”

W piątek, 15 listopada 2024 roku w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie miało miejsce wyjątkowe spotkanie autorskie z Panem Mieczysławem Bagińskim, znanym działaczem społecznym, politycznym i pasjonatem historii regionalnej, połączone z promocją jego najnowszej książki pt. „Ludzie stąd, czyli historia wokół nas”.

Spotkanie wspólnie otworzyli Pani Marta Łynko – dyrektor biblioteki oraz Pan Marcin Wileński – burmistrz Szczuczyna witając zebranych i oddając głos Natanielowi Chrostowskiemu, który piosenką „Powrócisz tu…” nadał spotkaniu wyjątkowy klimat.

Wydarzenie przyciągnęło liczną publiczność, która miała okazję wysłuchać Autora  opowiadającego o swojej książce i o jej bohaterach – postaciach, które w sposób szczególny wpisały się w historię Ziemi Łomżyńskiej. Pan Mieczysław przedstawił też obecnych na spotkaniu współautorów publikacji m.in. Pana Tomasza Dudzińskiego, Pana Artura Kuczyńskiego, Pana Stanisława Orłowskiego.

Pan Mieczysław Bagiński, w publikacji, skupia się na losach Adama Łempickiego i Czesława Kamińskiego – dwóch osób, które odegrały kluczowe role w historii regionu, a ich życie i działalność stanowią świadectwo burzliwych czasów, jakie nastały w Polsce w XX wieku. Ukazuje te postaci w kontekście szerszej opowieści o historii lokalnej, łącząc wątki osobiste z wydarzeniami o znaczeniu ogólnokrajowym. Pan Mieczysław podkreśla, że jego celem było przywrócenie pamięci o tych, którzy w trudnych chwilach walczyli o wolność i godność, nie zważając na osobiste straty i cierpienia.

„Dlaczego piszę o tych ludziach i tamtych latach? Żeby ich los, walkę, trudy, a czasem i śmierć, przyjąć do skarbca wiary w lepsze jutro…” – wyjaśniał Autor w trakcie spotkania, dodając, że książka ma na celu zbliżenie ludzi do historii ich własnych przodków, uświadomienie im, jak ważna jest pamięć o przeszłości i jak wpływa ona na współczesne życie.

W trakcie spotkania Pan Mieczysław dzielił się również refleksjami na temat trudności w dochodzeniu do prawdy historycznej, szczególnie tej związanej z czasami powojennymi i okresem PRL-u. „Wzmocnię się, gdy wystawię swoje siły i możliwości w dobrym przekazie prawdy na próbę jego przeciwności. Bo celem dochodzenia do prawdy, zwłaszcza trudnej, nie jest koniec drogi, ale postęp w zamiarze” – cytował we wstępie do książki, wskazując na ciągłość poszukiwań i nieustanną potrzebę odkrywania prawdy, nawet jeśli jest ona niewygodna.

Liczne głosy z sali wskazywały na ogromne zainteresowanie tematem, a także na potrzebę kontynuowania tego typu inicjatyw, które pozwalają na ocalenie od zapomnienia ważnych postaci i wydarzeń.

Spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek przez Pana Mieczysława, a także rozmowami w kuluarach. Uczestnicy spotkania mieli również możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć z Autorem, co stanowiło miły akcent na zakończenie tego inspirującego wydarzenia.

Spotkanie z Panem Mieczysławem Bagińskim z pewnością pozostanie w pamięci Uczestników jako wyjątkowe wydarzenie, które umożliwiło bliższe poznanie historii lokalnej oraz inspirujące rozmowy na temat tego, jak pamięć o przeszłości kształtuje naszą tożsamość.

Andrzej Kosmowski



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *