Ulmowie Samarytanie z Markowej – rodzina, która oddała swoje życie za pomoc Żydom
Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie zaprosiła dziś 23 lutego 2024 r. na wyjątkowe wydarzenie, które otworzyła Dyrektor BCK Marta Łynko a poprowadził Janusz Siemion.
Ulmowie Samarytanie z Markowej – rodzina, która oddała swoje życie za pomoc Żydom
W wydarzeniu wzięła licznie udział młodzież z lokalnych szkół, Kl. 2 TL z zespołu Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie z opiekunem Panem Jackiem Kowalewskim i Kl. 8 ze Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Niedźwiadnej z opiekunką Panią Alicją Szleszyńską. Mieszkańcy naszego miasta w tym Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich „Z Grodu Szczuków”
Ogromnie się cieszymy z tak liczni zgromadzonej młodzieży, gdyż niema, co ukrywać, że zanikające w obecnej rzeczywistości wartości, które zostały zawarte w przygotowanej ofercie są szczególnie cenne dla tej grupy odbiorców.
Zaprosimy najpierw do obejrzenia wartościowego i przejmującego dokumentu o życiu i kształtowaniu się postaw głównych bohaterów Józefa i Wiktorii Ulmów pt.: „Ulmowie. W imię Chrystusa. Film – dokument powstał na podstawie źródeł zgromadzonych w Instytucie Pamięci Narodowej i Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz relacji świadków tej tragicznej historii.
Następnie zaprosimy do obejrzenia wystawy pt.: „Ulmowie – nie ma większej miłości” przygotowanej w holu wystawienniczym na piętrze naszego Centrum Kultury. Wystawę przygotowało Biuro „Niepodległa” stanowi ona element programu kulturalnego towarzyszącego beatyfikacji rodziny Ulmów. Jest to opowieść (na 11 planszach) o rodzinie, która zapłaciła najwyższą cenę za pomoc innym. Na potrzebę tego wyjątkowego wydarzenia, jako Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie przygotowaliśmy również przestrzenną instalację przedmiotów codziennego użytku, która ma symbolizować/obrazować życie rodziny Ulmów.
Józef i Wiktoria Ulmowie żyli i postępowali zgodnie z zawartym w Biblii „Przykazaniem Miłości” i przypowieści o „Miłosierny Samarytaninie”. Treści te zaznaczone były w ich Dziejach Biblijnych. To, że te słowa dla Ulmów nie były tylko hasłami, pokazali swoim życiem, a zwłaszcza śmiercią. Zginęli z rąk Niemieckich oprawców 24 marca 1944 r., wraz z sześciorgiem dzieci: najstarszą blisko 8 letnią Stasią o rok młodszą Basią, 6 letnim Władziem, 2 lata młodszym Franiem, o rok młodszym Antosiem i niespełna 2 letnią Marysią. Gdyby nie doszło do zbrodni, na wiosnę 1944 r. cieszyliby się siódmym maleństwem W z rodziną Ulmów zamordowano ośmioro ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów.
Józef i Wiktoria Ulmowie, a także rodzina Szylarów i Barów, zostali uhonorowani medalami „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Trzeba przypomnieć, iż Yad Vashem uhonorował tym tytułem ponad 7 tys. Polaków, co stanowi największą grupę narodową spośród 28 tys. wszystkich odznaczonych.
Sprawiedliwi mieli odwagę zachować się jak trzeba przeciwstawić złu.
Czy my w pozbawionym autorytetów i zaniku wartości pielęgnowanych przez naszych przodków współczesnym świecie, pełnym obłudy i zakłamania, wrogości człowieka do człowieka zdolni bylibyśmy do takiego heroicznego czynu.
W tym monecie szczególnie, iż towarzyszyła wydarzeniu duża grupa młodzieży nasuwa się sylwetka Inki. Za tydzień 1 marca po raz kolejny uczcimy w naszym mieście ustanowiony od 2011 r. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Inka – Danuta Helena Siedzikówna sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK została zamordowana 28 sierpnia 1946 r., siedem dni przed swymi osiemnastymi urodzinami a przed plutonem egzekucyjnym wykrzyczała „Powiedźcie mojej babi, że zachowałam się jak trzeba”
„Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”.
Profesor Władysław Bartoszewski
Wystawa będzie czynna od 23 lutego do 30 kwietnia 2024 r.
Tekst Janusz Siemion
Foto: Andrzej Szabelski, Janusz Siemion