Dziś (27. 02. 2024 r.) na przygotowanym przez Bibliotekę – Centrum Kultury w Szczuczynie wydarzeniu – „lekcji historii”:

Dziś (27. 02. 2024 r.) na przygotowanym przez Bibliotekę – Centrum Kultury w Szczuczynie wydarzeniu – „lekcji historii”:

Ulmowie Samarytanie z Markowej – rodzina, która oddała swoje życie za pomoc Żydom

gościliśmy uczniów kl. 5a ze Szkoły Podstawowej w Szczuczynie z opiekunką Panią Martą Kłos. Spotkanie prowadzili Andrzej Szabelski i Janusz Siemion.

Ogromnie się cieszymy z wizyty młodzieży, gdyż nie ma, co ukrywać, że zanikające w obecnej rzeczywistości wartości, które zostały zawarte w przygotowanej ofercie są szczególnie cenne dla tej grupy odbiorców.

Zaprosiliśmy naszych gości najpierw do obejrzenia wartościowego i przejmującego dokumentu o życiu i kształtowaniu się postaw głównych bohaterów Wiktorii i Józefa Ulmów pt.: „Ulmowie. W imię Chrystusa. Film – dokument powstał na podstawie źródeł zgromadzonych w Instytucie Pamięci Narodowej i Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz relacji świadków tej tragicznej historii.

Następnie młodzież obejrzała wystawy pt.: „Ulmowie – nie ma większej miłości” wyeksponowaną w holu wystawienniczym na piętrze naszego Centrum Kultury. Wystawę przygotowało Biuro „Niepodległa stanowi ona element programu kulturalnego towarzyszącego beatyfikacji rodziny Ulmów. Jest to opowieść (na 11 planszach) o rodzinie, która zapłaciła najwyższą cenę za pomoc innym. Na potrzebę tego wyjątkowego wydarzenia, jako Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie przygotowaliśmy również cieszącą się dużym zainteresowaniem przestrzenną instalację przedmiotów codziennego użytku, która ma symbolizować/obrazować życie rodziny Ulmów. 

Wiktoria i Józef Ulmowie żyli i postępowali zgodnie z zawartym w Biblii „Przykazaniem Miłości” i przypowieści o „Miłosierny Samarytaninie”. Treści te zaznaczone były w ich Dziejach Biblijnych. To, że te słowa dla Ulmów nie były tylko hasłami, pokazali swoim życiem, a zwłaszcza śmiercią. Zginęli z rąk Niemieckich oprawców 24 marca 1944 r., wraz z sześciorgiem dzieci: najstarszą blisko 8 letnią Stasią o rok młodszą Basią, 6 letnim Władziem, 2 lata młodszym Franiem, o rok młodszym Antosiem i niespełna 2 letnią Marysią. Gdyby nie doszło do zbrodni, na wiosnę 1944 r. cieszyliby się siódmym maleństwem W z rodziną Ulmów zamordowano ośmioro ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów.

Wiktoria i Józef Ulmowie, a także rodzina Szylarów i Barów, zostali uhonorowani medalami „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Trzeba przypomnieć, iż Yad Vashem uhonorował tym tytułem ponad 7 tys. Polaków, co stanowi największą grupę narodową spośród 28 tys. wszystkich odznaczonych.

Sprawiedliwi mieli odwagę zachować się jak trzeba przeciwstawić złu.

Czy my w pozbawionym autorytetów i zaniku wartości pielęgnowanych przez naszych przodków współczesnym świecie, pełnym obłudy i zakłamania, wrogości człowieka do człowieka zdolni bylibyśmy do takiego heroicznego czynu.

 „Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”.

Profesor Władysław Bartoszewski

Wystawa będzie czynna od 23 lutego do 30 kwietnia 2024 r. w godzinach pracy naszej Instytucji. Zapraszamy, w związku z treścią wystawy starsze klasy (V-VIII) lokalnych Szkół Podstawowych oraz młodzież ze szkół średnich. Grupy można umawiać, przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem w siedzibie Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie, ul, Łomżyńska 11, osobiście lub tel.: 86 262 10 36/37, kom. 691 386 931,

e-mail: bmszczuczyn@wp.pl

Zgłoszenia przyjmuje Janusz Siemion.

Tekst Janusz Siemion

Foto: Andrzej Szabelski, Janusz Siemion



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *