NIKOLA, JULIA, KLAUDIA – AKCJA REAKTYWACJA

NIKOLA, JULIA, KLAUDIA – AKCJA REAKTYWACJA

Od 1 września br. w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie grupa młodzieży realizuje projekt „Akcja Reaktywacja – ludowe pieśni i przyśpiewki z zapiśnika dziadków” w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego Równać Szanse 2019 Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży finansowanego przez Polsko- Amerykańską Fundację Wolności.
Są to młodzi ludzi z różnych miejscowości, w różnym wieku o różnych pasjach i zainteresowaniach. Łączy ich jedno – chęć działania i tworzenia, chęć uczenia się nowego i dzielenia się posiadaną wiedzą z innymi.
Poznajcie Nikolę, Julkę i Klaudię!
Nikola Sienkiewicz. Uczennica siódmej klasy Szkoły Podstawowej im. Antoniego i Jakuba Wagów w Grabowie. Pasjonatka fotografii, tańca oraz książek. Ważna jej dla niej szczególnie muzyka co potwierdzają jej osiągnięcia:

 • 2 miejsce w szkolnym „Mam Talent” w 2017 roku w Grabowie
 • wyróżnienie w Konkursie Kolęd i Pastorałek w 2018 roku w Kolnie
 • 1 miejsce w 41 Konkursie Piosenki w 2018 roku w Szczuczynie
 • 2 miejsce w 43 Konkursie Piosenki w Szczuczynie 2019
  Nikola uwielbia też pisać. Tworzyć historie o ludziach i nie tylko.
  Nikola deklaruje, że może liczyć na wsparcie przede wszystkim rodziców, którzy wspierają ją w każdym przedsięwzięciu, nauczycieli i lokalnego ośrodka kultury.
  Julia Wróblewska. Uczennica ósmej klasy Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Niedżwiadnej. Jej zainteresowania skupiają się głównie na muzyce i sporcie w czym dopingują ją rodzice i znajomi.
  Klaudia Borys. Uczennica ósmej klasy Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Niedźwiadnej. Miłośniczka quadów, tańca, muzyki pop i trapu (jest fanką Billie Eilish) oraz filmów dokumentalnych i dramatów.
  DLACZEGO „AKCJA REAKTYWACJA”?
  Dla Nikoli udział w projekcie „Akcja Reaktywacja – ludowe pieśni i przyśpiewki z zapiśnika dziadków” realizowanego przez grupę młodzieży w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego Równać Szanse 2019 stwarza możliwość poszerzenia muzycznych horyzontów. Ponadto projekt jest dla Nikoli okazją by „(…) w moim życiu więcej się działo”.
  Dla Julii udział w projekcie „Akcja Reaktywacja – ludowe pieśni i przyśpiewki z zapiśnika dziadków” realizowanego przez grupę młodzieży w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego Równać Szanse 2019 jest okazją by rozwinąć swoją pasję jaką jest muzyka.
  Dla Klaudii udział w projekcie „Akcja Reaktywacja – ludowe pieśni i przyśpiewki z zapiśnika dziadków” realizowanego przez grupę młodzieży w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego Równać Szanse 2019 to okazja spróbowania „czegoś nowego” oraz szansa by sprawdzić i rozwinąć swoje umiejętności wokalne.
  O AKTYWNOŚCI MŁODYCH LUDZI…
  Wg Nikoli aktywność młodych ludzi w lokalnych środowiskach ma dwa oblicza. Jedni mogą i chcą być aktywni. Potrzeba im tylko impulsu, zachęty do działania tak by mieli świadomość, że ich praca jest potrzebna i doceniana. Drudzy są wycofani i skupieni na łatwo dostępnych rozrywkach dostępnych m.in. w sieci. Nie widzą potrzeby zmiany stylu życia i swoich wartości zgodnie z hasłem: „(…) dobrze jest jak jest”.
  Wg Julii aktywność młodzi ludzie wykazują inicjatywę i mogą realizować swoje pomysły w lokalnych środowiskach. Przytacza tu przykłady projektowych działań realizowanych w ramach Regionalnych Konkursów Grantowych w Bibliotece- Centrum Kultury w Szczuczynie.
  Brak aktywności młodych ludzi wg Julii wynika z tego, że dorośli bardzo często już na starcie „torpedują” ich pomysły.
  Wg Klaudii młodzi ludzie chcą działać i działają na rzecz lokalnego środowiska. Przytacza tutaj przykłady wielkiego zaangażowania rówieśników w finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy w różnorodne działania szkolne. Aktywność młodych ludzi wg Klaudii opiera się na na przekonaniu w sens i sukces ich działań. A tego czasami im brakuje. Potrzebują motywacji i tu wiele mogą zrobić dorośli.
  RODZINA I PRZYJACIELE
  Nikola deklaruje, że może liczyć na wsparcie przede wszystkim rodziców, którzy wspierają ją w każdym przedsięwzięciu, nauczycieli i lokalnego ośrodka kultury.
  Julię bardzo mocno dopingują rodzice i znajomi.
  Wielkim wsparciem dla Klaudii są jej rodzice, rówiesnicy i nauczyciele. O mamie mówi tak: „(…) zawsze mnie wspiera i motywuje do rzeczy na które braknie mi sił…”. Z sentymentem wspomina swoją byłą nauczycielkę muzyki, „(…) dzięki niej tak wiele osiągnęłam jeśli chodzi o muzykę…”.

Trzeba przyznać – mocna ekipa!
Andrzej Kosmowski
koordynator OKG Równać Szanse 2019
BCK SzczuczynDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *