PALINOCKA 2020

PALINOCKA 2020

Noc świętojańska

Sobótka, zwana Nocą Świętojańską obchodzona jest nocą z 23 na 24 czerwca, a w Szczuczynie zwana Palinocką, była od dawnych lat związana z Ochotniczą Strażą Pożarną. W latach 60-tych palono w ognisku drewno a w latach postępu komunikacyjnego zużyte opony: czarny, gryzący dym nie odstraszał słuchaczy koncertu orkiestry dętej. Na horyzoncie pojawiały się następne słupy dymu z ognisk OSP w Bzurach, Bęćkowie, Wąsoszu. Palili też ogniska mieszkańcy Skaj, Chojnowa…
Z chwilą powstania Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w 1976 roku pieczę nad Palinocką przejęła kultura organizując wielogodzinne festyny z występami artystycznymi zespołów własnych i profesjonalnych, ze straganami, zabawą ludową… i ekologicznym ogniskiem.
W b.r. koronawirus uniemożliwił zorganizowanie festynu, zapłonęło jedynie ognisko podpalone przez Burmistrza Szczuczyna Artura Kuczyńskiego i koncert dała młodzieżowa orkiestra dęta OSP. I widzów było o wiele mniej… Organizatorem Palinocki tradycyjnie była Biblioteka-Centrum Kultury w Szczuczynie.

Zdjęcia, tekst i film: Andrzej Szabelski – BCK SzczuczynDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *