„Archifest” w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie

„Archifest” w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie

Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów, w miniony weekend Archiwum Społeczne działające przy szczuczyńskim Centrum Kultury, jako jedne z 30 w Polsce zaprosiło mieszkańców Szczuczyna i regionu na „Archifest”. Wydarzenie w ramach, którego zorganizowaliśmy wystawę „Świadectwa i dyplomy” odbyło się 7 czerwca 2024 r. (piątek) w godzinach 10:00 – 14:00 w Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie. W ciągu tych czterech godzin ze „świadectwami życia społecznego” nie tylko mieszkańców naszej „Małej Ojczyzny” oraz często burzliwymi ich historiami zapoznali się: uczniowie klas VIIb i IVb ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Szczuczynie pod opieką Pań Katarzyny Kleszczewskiej i Małgorzaty Karwowskiej oraz uczniowie klas VII I VIII ze Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru z Niedźwiadnej pod opieką Pani Jolanty Nerkowskiej.  W wernisażu, co bardzo nas cieszy w sposób bardzo aktywny wzięli udział również mieszkańcy naszego miasta. Przy okazji, grupy szkolne i nie tylko obejrzały wystawę „Czerwone Maki” przygotowaną przez BCK z okazji 80. rocznicy bitwy o masyw Monte Cassino.

W związku z tym, że jako propozycję do tegorocznego „Archifestu” wybraliśmy z naszego zasobu materiały dotyczące m.in. szkół dla pierwszych pięciu zwiedzających przygotowaliśmy prezent w postaci wydanych przez naszą instytucję przy wsparciu Centrum Archiwistyki Społecznej i Książnicy Podlaskiej „Kronik publicznych szkół powszechnych funkcjonujących w okresie międzywojennym w Szczuczynie”.

Na wystawie „Świadectwa i dyplomy” wyeksponowaliśmy blisko setkę oryginałów i skanów świadectw szkolnych oraz dyplomów ze zbiorów naszego Archiwum. Większość z nich została zaprezentowana publicznie po raz pierwszy! Najstarsze dokumenty pochodzą z połowy XIX wieku. Kolekcję uatrakcyjnią zdjęcia grupowe uczniów (klas) robione na koniec roku szkolnego z połowy XX wieku.

Zapraszamy. Podziel się swoją lub bliskich historią i dokumentami nie tylko z zakończenia roku szkolnego/religijnego, ukończenia kursu – zwiększenia kwalifikacji. Przekaż je lub użycz do naszego Archiwum a my zadbamy o to by mogły one służyć następnym pokoleniom nie tylko z okazji takiego wydarzania jak „Archifest”.

„Archifest. Weekend archiwów społecznych” to ogólnopolska akcja zorganizowana przez Centrum Archiwistyki Społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów. Jej pierwsza edycja odbędzie się między 7 a 9 czerwca. W trakcie trzech dni w prawie 30 archiwach społecznych z 22 miejscowości w Polsce odbędą się różnorodne wydarzenia przygotowane dla lokalnych społeczności – będą to m.in. spotkania, na które mieszkańcy i mieszkanki przyniosą swoje zdjęcia i podzielą się opowieściami o przeszłości okolicy, spacery tematyczne, wystawy stworzone z gromadzonych przez archiwa społeczne fotografii, gry i warsztaty rodzinne.

Co roku 9 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Archiwów. „Archifest” jest wydarzeniem stworzonym z myślą o archiwach społecznych, które dbają o lokalne dziedzictwo kulturowe i historyczne. W Polsce działa ponad 770 tego typu inicjatyw. Centrum Archiwistyki Społecznej wspiera oddolny ruch archiwistyki społecznej i popularyzuje wiedzę na jego temat. Pomaga tworzyć nowe archiwa społeczne oraz zachować i trwale zabezpieczyć jak najwięcej świadectw życia społecznego.

Więcej informacji na temat wystawy pt.: „Świadectwa i dyplomy” naszej Instytucji i samego „Archifestu”.

Wystawa będzie czynna od 07 czerwca do 31 sierpnia 2024 r. Grupy można umawiać, przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem w siedzibie Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie, ul, Łomżyńska 11, osobiście lub tel.: 86 262 10 36/37, kom. 691 386 931,

e-mail: bmszczuczyn@wp.pl

Zgłoszenia przyjmuje Janusz Siemion.

Wydarzenie z ramienia BCK koordynuje Janusz Siemion

Tekst: Janusz Siemion

Foto: Andrzej Szabelski i Janusz SiemionDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *